НА ГОЛОВНУ Ласкаво просимо на сайт журналу "Економіка і прогнозування"

№ 2022/4

На рейках воєнної економіки


БРУС Світлана Іванівна1, ДРОБЯЗКО Анатолій Олександрович2

1ДУ “Інститут економіки та прогнозування НАН України”
2НДФІ ДННУ “Академія фінансового управління“

Чинники грошово-кредитної політики: світ та Україна в умовах воєнної агресії

Ekon. prognozuvannâ 2022; 4:109-124https://doi.org/10.15407/eip2022.04.109


АНОТАЦІЯ ▼

Починаючи із загальносвітової пандемічної кризи, наслідками якої стали розрив логістичних ланцюжків та призупинення роботи ряду секторів економіки, світова економіка зазнає дедалі більших втрат. Повномасштабна російська агресія проти України та уведення багатьма країнами санкцій проти РФ перетворили глобальну економіку на ще більш нестабільну та проблемну. У світі накопичуються макроекономічні проблеми, які спостерігатимуться у довгостроковому вимірі.
У статті розглянуто вітчизняну фінансово-грошову сферу від початку російської агресії проти України у 2014 р. та на тлі постпандемічної світової кризи COVID-19. У перші місяці війни Україна – з малою відкритою сировинною економікою – утримала стабільність грошового обігу та не допустила паніки на фінансових ринках, на противагу 1998, 2008 та 2014 рокам.
Повномасштабна війна продовжила економічну кризу, до якої призвела епідемія COVID-19. Взаємовплив цих кризових обставин поглиблює дисбаланси у економічній та фінансовій системах як світу, так і у вітчизняних. Як прояви кризи у статті розглядаються процеси розриву ланцюгів постачання товарів і сировини, негативний вплив на платоспроможність підприємств за рахунок зменшення попиту, з іншого ж боку – уряди фінансовими вливаннями запобігають швидкому банкрутству нежиттєздатних фірм задля збереження зайнятості – й наражають економіки на нові види ризику.
Окреслено очікуваний перебіг процесів у вітчизняній фінансовій системі за тривалого продовження війни та відповідних макроекономічних втрат і невизначеності. Наведено рекомендації щодо заходів, яких необхідно терміново вжити задля підтримки банківського сектора з метою підвищення його ліквідності та платоспроможності в умовах, що склалися у 2022 р.
Відзначено, що у боротьбі з інфляцією потрібно зважати на факт зростання цін на енергоносії, розрив логістичних ланцюгів товаровиробників, зменшення експортної виручки, збільшення цін на товари критичного імпорту. Антиінфляційні заходи в таких умовах можуть призвести до економічної стагнації та згортання внутрішнього виробництва.

Ключові слова:грошово-кредитна політика, валютно-курсова політика, економічні реформи


Стаття українською мовою (cтор. 109 - 124) ЗавантажитиЗавантажень : 140

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ ▼