НА ГОЛОВНУ Ласкаво просимо на сайт журналу "Економіка і прогнозування"

№ 2022/4

Розроблення стратегії повоєнної відбудови України


НЕБРАТ Вікторія Василівна1

1ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України»

Політика повоєнного відновлення економіки: досвід Республіки Корея

Ekon. prognozuvannâ 2022; 4:43-64https://doi.org/10.15407/eip2022.04.043


АНОТАЦІЯ ▼

Розроблення стратегії повоєнного відновлення економіки України обумовлює доцільність та важливість врахування міжнародного досвіду. Актуальним завданням є оцінка можливості імплементації засобів економічної політики, які підтвердили свою ефективність на практиці. Разом з тим, необхідно визначити застереження та ризики, пов’язані з реалізацією тих чи інших напрямів політики відновлення.
Метою статті є виявлення інституційних чинників та економічних механізмів, які забезпечили успішність повоєнної відбудови та розвитку Республіки Корея у 1960-х – 1970-х роках. Розкриття позитивного досвіду структурних перетворень передбачає врахування історичних умов, ролі зовнішньої допомоги і внутрішніх джерел економічного зростання.
Використовуються методи компаративного та проблемно-логічного аналізу, інституційно-еволюційний підхід, принцип інтегративності як основа синтезу емпіричних і теоретичних знань, методологічний підхід Ф. Ліста щодо історичної обумовленості форм економічного націоналізму.
Встановлено, що після закінчення Корейської війни, у 1953–1960 рр. внутрішня політика та зовнішня допомога спрямовувалися на вирішення першочергових завдань подолання розрухи та голоду. Розглянуто форми взаємодії держави, підприємницького середовища та зовнішньої допомоги у забезпеченні відбудови та розвитку економіки Республіки Корея у 1960-х – 1970-х роках. Встановлено, що всупереч рекомендаціям, спрямованим на лібералізацію економіки з орієнтацією на розвиток традиційних галузей, уряд Пак Чон Хі поетапно реалізував національну стратегію індустріалізації та досягнення глобальної конкурентоспроможності на ринках високотехнологічної продукції. Цьому сприяли запровадження системи національного планування, фінансова стратегія державно-приватного партнерства, підтримка експортоорієнтованого промислового виробництва. Аграрна реформа, орієнтована на розвиток високопродуктивного родинно-фермерського сільського господарства, сприяла зміцненню продовольчого самозабезпечення та розширенню внутрішнього ринку. Жорстка політика державного перерозподілу донорських коштів забезпечила т. зв. експортну дисципліну для великого бізнесу, завдяки чому національні корпорації – чеболі – стали рушіями інвестиційно-інноваційної модернізації економіки. Визначено основні складові успіху Республіки Корея щодо реалізації національних інтересів економічного розвитку в умовах зовнішньої допомоги у повоєнній відбудові. Дано оцінку можливості та доцільності використання в Україні південнокорейського досвіду.

Ключові слова:повоєнне відновлення, історичний досвід, економіка Республіки Корея, зовнішня допомога, економічна політика, реструктуризація


Стаття українською мовою (cтор. 43 - 64) ЗавантажитиЗавантажень : 128

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ ▼