НА ГОЛОВНУ Ласкаво просимо на сайт журналу "Економіка і прогнозування"

№ 2022/3

На рейках воєнної економіки


ПУСТОВОЙТ Олег Валентинович1

1ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України"

ПОВОЄННА ЕКОНОМІКА УКРАЇНИ: МІЖНАРОДНА ДОПОМОГА ТА ПОЛІТИКА ЗРОСТАННЯ

Ekon. prognozuvannâ 2022; 3:75-98https://doi.org/10.15407/eip2022.03.075


АНОТАЦІЯ ▼

Повномасштабна війна, розв'язана в 2022 р. РФ проти України, супроводжується масовими руйнуваннями інфраструктурних та промислових об'єктів. Швидке їх відновлення неможливе без міжнародної допомоги. Однак із історії відомо, що використання такої допомоги не завжди зумовлювало прискорене повоєнне відновлення країн, ринки та економіки яких розвиваються. Знання про такі факти спонукало західних науковців до пошуку механізму впливу допомоги на економічне зростання. Дослідження, що розпочалися в 1960-х роках, цей механізм не висвітлили. Проте вони показали, що допомога прискорювала економічне зростання та відновлення країн, які проводили порівняно кращу фіскальну, монетарну та торговельну політику, а також досягли успіхів у формуванні інституту верховенства права.
У статті обґрунтовано дещо інший науковий підхід. Ним передбачається, що коли в країні здійснюється не лише порівняно краща фіскальна, монетарна, зовнішньоторговельна, інституційна, а ще й структурна економічна політика, вплив міжнародної допомоги на повоєнне зростання економіки може суттєво збільшуватися. Запропонований підхід став підставою для висунення наукового положення, що в Україні обмежений обсяг допомоги не варто розпорошувати на відбудову всіх зруйнованих та пошкоджених війною промислових об'єктів, а доцільно сконцентрувати її на відновленні підприємств, які в короткий термін спроможні розпочати випуск та продаж на міжнародних ринках продукції підвищеної технологічної складності. Переваги такого способу використання допомоги розкрито за допомогою розрахункових даних. Вони свідчать, що спрямування міжнародної допомоги на розширення експорту продукції підвищеної технологічної складності створить в України сприятливі умови для прискорення темпів повоєнного зростання товарного виробництва до 10% на рік та скорочення періоду його відновлення до рівня 2021 р. з 12 до 6 років.
Разом із тим наведено аргументи, що зазначене використання допомоги є лише засобом скорочення термінів виходу економіки з кризи та її переходу до стану прискореного зростання. Перерости в довгострокову економічну тенденцію цей стан зможе лише за умови запровадження дієвого механізму стимулювання інноваційної діяльності підприємств та залучення іноземних інвестицій у галузі, що виробляють продукцію підвищеної технологічної складності. Моделювання можливих сценаріїв повоєнного відновлення економіки України дещо розширили наукові уявлення про механізм впливу допомоги на економічне зростання країн. Зокрема, вони були доповнені ідеєю, що в повоєнний період міжнародна допомога виконує роль рушія високих темпів економічного зростання країн настільки, наскільки вона сприяє структурним змінам в економіці, що переводять виробництво із воєнних рейок на цивільні та перетворюють його із технологічно простого на більш технологічно складніше.

Ключові слова:повоєнна економіка, міжнародна допомога, товарне виробництво, економічне зростання, економічна політика, експорт, імпорт, одинична вартість, продукція підвищеної технологічної складності


Стаття українською мовою (cтор. 75 - 98) ЗавантажитиЗавантажень : 180

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ ▼