НА ГОЛОВНУ Ласкаво просимо на сайт журналу "Економіка і прогнозування"

№ 2022/2

Міжнародна економіка


БОДНАРЧУК Тетяна Леонідівна1

1ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України"; Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка

ПОЛІТИКА ПЕРЕХОДУ ВІД АГРАРНОГО ДО ВИСОКОТЕХНОЛОГІЧНОГО ЕКСПОРТУ В УМОВАХ ПОСТІЙНИХ ВОЄННИХ ЗАГРОЗ: ДОСВІД ДЕРЖАВИ ІЗРАЇЛЬ ДЛЯ УКРАЇНИ

Ekon. prognozuvannâ 2022; 2:93-122https://doi.org/10.15407/eip2022.02.093


АНОТАЦІЯ ▼

Російсько-українська війна призводить до втрати значної частини виробництва та потенціалу сировинно-продовольчого експорту України, що становить загрозу економічній безпеці у коротко- та довгостроковій перспективах. Водночас нові виклики спонукають до реструктуризації національної економіки у напрямі розвитку високотехнологічних виробництв і посилення наукоємності традиційних галузей. Питання на сьогодні стоїть у виборі найбільш ефективного інституційно-економічного механізму такої трансформації, прикладом у чому є Держава Ізраїль.
Стаття присвячена представленню ізраїльського досвіду переходу до виробництва та експорту високотехнологічних товарів. Автор ставить за мету з'ясувати умови, чинники, механізми та інструменти успішної економічної трансформації Держави Ізраїль та оцінити можливості імплементації позитивного досвіду в Україні.
Основу методології цього дослідження становить системний підхід, який полягає у розгляді трансформації економіки Ізраїлю як сукупності тісно взаємопов'язаних елементів і процесів (історичні умови, інституційні чинники, державна політика, наявний ресурсно-економічний потенціал тощо). Важливим є застосування історично-еволюційного та історико-порівняльного аналізу для виявлення особливостей і тенденцій поетапного переходу країни від традиційного до високотехнологічного виробництва.
Основою прогресивних змін в економіці та зовнішній торгівлі Ізраїлю стала розбудова потужних наукоємних комплексів власного аграрного та оборонного виробництва через механізми цільового державного й приватного інвестування, субсидування та кредитування виробників, стимулювання освіти та наукових досліджень, створення унікальної системи державно-приватно-наукового партнерства ("золотого трикутника"). Визначено, що використання військових технологій для виробництва продукції "подвійного призначення" (зокрема, в космічній та авіаційній галузях, сфері кібербезпеки), перетікання інтелектуального капіталу та сформована науково-дослідницька база стали підґрунтям для розвитку електроніки, мікроелектроніки, виробництва комп'ютерного обладнання та програмного забезпечення тощо.
Доведено, що ключову роль у переході Ізраїлю до високотехнологічного виробництва та експорту відіграла державна політика підтримки, реалізована через інструменти грантового фінансування освіти та НДДКР, програми стимулювання венчурного інвестування, податкові та кредитні пільги для малого й середнього бізнесу, розгалужену систему інституційних органів цільової допомоги виробникам, ефективне нормативно-правове врегулювання ділового середовища щодо захисту прав інтелектуальної власності, надання спеціальних привілеїв, спрощення процедури репатріації прибутків, забезпечення високої якості продукції тощо. Формуванню конкурентних переваг Держави Ізраїль на ринках високотехнологічної продукції сприяли політика "дипломатії озброєння", торговельна лібералізація, податково-кредитна та інституційна підтримка експортерів, укладення системи угод про міжнародне торговельно-економічне та науково-технічне співробітництво.
Публікацію підготовлено в рамках виконання НДР "Еволюція парадигми і доктрин економічної взаємодії держави та ринку" (№ держреєстрації 0119U10362)

Ключові слова:Держава Ізраїль, сільськогосподарське виробництво, оборонно-промисловий комплекс, виробництво та експорт високотехнологічної продукції, політика державної підтримки, торговельно-економічна лібералізація


Стаття українською мовою (cтор. 93 - 122) ЗавантажитиЗавантажень : 111

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ ▼