НА ГОЛОВНУ Ласкаво просимо на сайт журналу "Економіка і прогнозування"

№ 2022/2

Економіка в умовах сучасних трансформацій


МЕТОШОП Ірина Михайлівна1

1кафедра прикладної економіки Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу

ПРОГНОЗУВАННЯ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ МІСТА НА ПРИКЛАДІ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА

Ekon. prognozuvannâ 2022; 2:74-92https://doi.org/10.15407/eip2022.02.074


АНОТАЦІЯ ▼

У статті запропоновано алгоритм оцінювання та прогнозування соціально-економічного розвитку міста на прикладі Івано-Франківська, проведено оцінювання рівня такого розвитку на основі відібраної системи показників та окреслено його основні напрями. Попри значну кількість наукових досліджень із цієї теми, складність і масштабність сучасних проблем та територіальний розвиток України обґрунтовують необхідність формування методичного інструментарію для визначення рівня змін й основних напрямів соціально-економічного розвитку. Для вивчення змін у соціально-економічному розвитку міст рекомендується використовувати метод інтегрального оцінювання, оскільки такий підхід дає інформацію про їх загальну динаміку з урахуванням широкого спектра показників, що визначають сприятливі та гальмівні тенденції.
Для прогнозування подальших змін на основі різних залежностей слід застосувати ранжування моделей за коефіцієнтом апроксимації та за відхиленням розрахованого інтегрального індикатора та його прогнозованим значенням. Такий підхід дає можливість встановити тенденцію майбутніх змін за моделлю апроксимації, що визначає надійність та достовірність прогнозування. Проведене оцінювання соціально-економічного розвитку на прикладі м. Івано-Франківськ засвідчило низький рівень змін, що відбулись у розвитку міста та їх подальше зниження за умов збереження ситуації, що склалася за період 2018–2020 рр.
У статті також окреслено основні напрями зростання рівня розвитку міста шляхом відновлення та нарощення промислового виробництва, впровадження інноваційних технологій, підвищення конкурентоспроможності продукції шляхом залучення інвестицій, створення нових робочих місць, оновлення, реконструкції та модернізації основних засобів, нарощення виробничих потужностей, а також підвищення ефективності підприємництва шляхом розширення ринку, збільшення експорту, сприяння впровадженню передових енерго- та ресурсозберігаючих технологій, використання альтернативних джерел енергії. Необхідні також більші зусилля міст для залучення фінансових ресурсів шляхом участі у грантах і програмах та активнішого доєднання місцевих жителів до вирішення соціально-економічних та екологічних проблем, що забезпечить покращення їхнього добробуту та якості життя.

Ключові слова:соціально-економічний розвиток міста, показник, модель, апроксимація, прогноз


Стаття українською мовою (cтор. 74 - 92) ЗавантажитиЗавантажень : 92

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ ▼