НА ГОЛОВНУ Ласкаво просимо на сайт журналу "Економіка і прогнозування"

№ 2022/1

Економіка в умовах сучасних трансформацій


ДЄЛІНІ Марина Миколаївна1

1Національний університет біоресурсів і природокористування України

ОСОБЛИВОСТІ ПРОЦЕСУ ФОРМУВАННЯ НЕФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ В УКРАЇНІ

Ekon. prognozuvannâ 2022; 1:141-159https://doi.org/10.15407/eip2022.01.141


АНОТАЦІЯ ▼

В умовах сталого розвитку набуває важливого значення соціальна відповідальність бізнесу (СВБ) як запорука підвищення іміджу підприємства та його конкурентоспроможності. Напрями та форми реалізації СВБ чисельні, однією з них є звітність підприємства за соціально-відповідальні практики. Важливість нефінансового звітування підкреслено також Концепцією реалізації державної політики у сфері сприяння розвитку соціальної відповідальності бізнесу в Україні на період до 2030 р., де серед іншого виділено й необхідність публікації нефінансової звітності, що й актуалізує тему наукової статті.
Метою статті є визначення особливостей упровадження та поширення практики складання і форм подання нефінансової звітності в Україні як напряму прояву соціальної відповідальності бізнесу.
Використано методи аналітичний, статистичний, порівняння, екстраполяції. Теоретичний аналіз допоміг визначити основні стандарти, за якими можуть бути сформовані нефінансові звіти. Серед них можна виокремити Глобальну ініціативу зі звітності (GRI), Звіт у рамках Глобального договору ООН, Стандарт АА1000, Стандарт SA 8000:2001 "Соціальна відповідальність", Стандарт ISO 26000. Одними з найпоширеніших є стандарт GRI та звіт у рамках Глобального договору ООН.
Практичні результати дослідження дали змогу виявити, що порівняно з 2008 р. кількість звітів за стандартом GRI в Україні зросла, але процес відбувається нерівномірно. Порівняння кількості нефінансових звітів в Україні та у країнах Європи за інформацією Corporate Register виявило, що кількість звітів по країнах Європи має різні тенденції: зі зменшенням в деяких країнах (Великій Британії, Німеччині, Франції) у 2017–2018 рр. до наступного зростання і до поступового зростання в усіх країнах.
Аналіз Індексу прозорості, що розраховується центром "Розвиток корпоративної соціальної відповідальності" й аналізує сайти компаній за інформацією щодо СВБ, за період 2012–2020 рр. показав зміну країн – лідерів за цим показником. Позитивним є те, що у ТОП-10 компаній увійшли не тільки приватні підприємства, а й державні. Загальні показники висвітлення СВБ-практик мають тенденцію до зростання та відображають більше розуміння важливості цього напряму соціальної відповідальності бізнесу.

Ключові слова:соціальна відповідальність бізнесу, нефінансова звітність, Глобальна ініціатива зі звітності (GRI), Індекс прозорості, сталий розвиток


Стаття українською мовою (cтор. 141 - 159) ЗавантажитиЗавантажень : 99

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ ▼