НА ГОЛОВНУ Ласкаво просимо на сайт журналу "Економіка і прогнозування"

№ 2023/2

Ринок: прогноз і кон’юнктура


ОСТАШКО Тамара Олексіївна1, ВЕНГЕР Віталій Васильович2

1ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України"
2ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України"

Торговельна політика України в Азії в умовах багатополярної глобалізації

Ekon. prognozuvannâ 2023; 2:92-117https://doi.org/10.15407/eip2023.02.092


АНОТАЦІЯ ▼

Розглянуто напрями торговельної політики України в умовах багатополярної глобалізації, коли центри розвитку і торгівлі зосереджуються як серед розвинених економік, так і серед економік, що розвиваються.
Аналізується розвиток торгівлі України з провідними економіками Азії – Китаєм, Індією, Японією і Республікою Корея, що сформували потужні полюси світової торгівлі у Південно-Східній Азії. Проте вітчизняний експорт до цих країн розвивається нерівномірно і помірними темпами. Останнє пояснюється особливостями торговельного режиму зазначених країн, насамперед високим рівнем нетарифного захисту ринків. Вітчизняний експорт до країн Азії залишається вкрай недиверсифікованим з переважанням одного або двох товарів у структурі: до Китаю експортуються переважно руди і кукурудза, до Індії – соняшникова олія, до Японії – руди і тютюнові вироби, до Кореї – кукурудза і пшениця.
Важливим напрямом торговельної політики щодо провідних країн Азії є товарна диверсифікація експорту з акцентом на товари з вищою часткою доданої вартості. Зокрема, більш перспективними товарами для експорту сільськогосподарської продукції до країн Азії є мед, курятина, молочна продукція тощо. Серед промислових товарів – продукція неорганічної хімії, добрива, вироби з деревини, ядерні реактори тощо.
З метою подальшого розвитку торгівлі України з провідними країнами Азії розроблено рекомендації щодо удосконалення торговельної політики України, включно із обґрунтуванням доцільності укладання угод про вільну торгівлю. Обґрунтовано недоцільність початку переговорів щодо вільної торгівлі та інвестиційної угоди з Китаєм. Аналізується політика економічного патріотизму, яку проводить уряд Індії, і відзначено непоступливість Індії у питаннях відкриття ринків чутливих сільськогосподарських товарів, що зумовлює складність і довготривалість переговорів щодо вільної торгівлі з цією країною. Доступ на ринки Японії і Республіки Корея ускладнений через високий рівень тарифного і нетарифного захисту ринків. Проте аналіз торговельної політики цих країн показує, що значна частина ринків як сільськогосподарських, так і промислових товарів була відкрита завдяки великій кількості ЗВТ. Для покращення конкурентних позицій України на ринках Японії та Республіки Корея доцільно ініціювати переговори щодо вільної торгівлі з цими країнами.

Ключові слова:багатополярна глобалізація, торгівля, торговельна політика, Китай, Індія, Японія, Республіка Корея, промислова політика, регіональні торговельні угоди


Стаття українською мовою (cтор. 92 - 117) ЗавантажитиЗавантажень : 271

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ ▼