№ 2018/2
Економіка в умовах сучасних трансформаційСІДЕНКО Володимир Романович1
1ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України"
Глобальні структурні трансформації та тренди економіки України. Частина друга. Інноваційні чинники структурних змін в умовах четвертої промислової революції
АНОТАЦІЯ ▼
У другій частині статті показано, що світова економіка вступила в період кардинальних трансформацій, зумовлених новою хвилею технологічних інновацій, які нині характеризуються як четверта промислова революція. Ці процеси мають системний характер і ведуть до утворення якісно нових структурних характеристик глобальної економіки та у сукупності означають становлення нового технологічного і соціально-економічного укладів життєдіяльності людства. Ці зміни чинитимуть кардинальний вплив на всі структури світової економіки, способи організації бізнесу та пріоритети і методи макроекономічного регулювання і забезпечення економічного зростання й розвитку. Зазначені глобальні зміни становитимуть кардинальний, по суті екзистенційний, виклик не лише для низки галузей економіки, але й для окремих країн світу.
Участь України у процесах четвертої промислової революції істотно ускладнюється наявними структурними диспропорціями в економіці та її освітньо-науковому потенціалі. Найбільш небезпечні диспропорції у структурі підготовки кадрів в Україні пов'язані з дуже низьким відсотком фахівців, які мають вищу освіту у сфері природничих наук. Має місце істотне відставання України від світових лідерів у сфері інновацій – не лише розвинених країн, але й багатьох країн, що розвиваються.
Автор доводить, що Україна постала перед дилемою: або долучитися до провідних трендів економічного розвитку під впливом новітніх технологій, або опинитися на узбіччі світового господарства та світової цивілізації загалом. Відповідь на цей виклик можна знайти лише в рамках національної стратегії розвитку, зміни філософії, що лежить в основі економічної поведінки в Україні, та поширення "культури довгостроковості" серед управлінців усіх рівнів. Принципами довгострокової політики України мають стати стимулювання попиту на інноваційні продукти та відповідні зміни у споживчих преференціях, диверсифікація і зміни у структурі форм капіталу – пріоритет людського (гуманітарного) та інтелектуального капіталів, перетворення фактора довіри на ключовий економічний актив, опора на власні культурні основи розвитку та гарантування безпеки розвитку.
Ключові слова: структура економіки, структурні зміни, структурні трансформації, світова економіка, стратегія розвитку, технологічний розвиток, інновації, четверта промислова революція
Стаття англійською мовою (cтор. 7 - 28) | Завантажити | Завантажень : 910 |
Стаття українською мовою (cтор. 7 - 28) | Завантажити | Завантажень : 899 |
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ ▼
1. International Energy Agency (IEA). Statistics: Renewables (
www.iea.org/stats/index.asp). Retrieved from
databank.worldbank.org/data/reports.aspx?source=world-development-indicators
2. International Patent Classification (IPC). Retrieved from
www.wipo.int/classifications/ipc/en/
3. International Telecommunication Union. World Telecommunication/ICT Development Report and database. Retrieved from
databank.worldbank.org/data/reports.aspx?source=world-development-indicators
4. FAO. FAOSTAT databank. Retrieved from
www.fao.org/faostat/en/#data/CS
5. Ford, Martin. (2015). Rise of the Robots. Technology and the Threat of a Jobless Future. New York: Basic Books.
6. Gilchrist, Alasdair. (2016). Industry 4.0: The Industrial Internet of Things. Bangken, Nonthaburi (Thailand): Apress. doi:
doi.org/10.1007/978-1-4842-2047-4
7. When Ukrainians will not be ashamed for their roads (25.06.2017). Motor Media Review. Retrieved from
mmr.net.ua/autoworld/news/48314 [in Ukrainian].
8. Netcraft (
www.netcraft.com/) and World Bank population estimates. Retrieved from
databank.worldbank.org/data/reports.aspx?source=world-development-indicators
9. OECD.Stat. Level of GDP per capita and productivity. Retrieved from
stats.oecd.org
10. OECD. Patent Statistics database: Patents by main technology and by International Patent Classification (IPC). doi:
doi.org/10.1787/data-00508-en
11. OECD (2016). OECD Science, Technology and Innovation Outlook 2016, chapter 2. Future Technology Trends. OECD Publishing, Paris. doi:
doi.org/10.1787/sti_in_outlook-2016-en
12. Ross, Alec. (2016). The Industries of the Future. New York: Simon&Schust.
13. Schwab, Klaus. (2016). The Forth Industrial Revolution. Geneva: World Economic Forum.
14. Susskind, Richard and Susskind, Daniel. (2016). The Future of the Professions: How Technology Will Transform the Work of Human Experts. Oxford: Oxford University Press.
15. The National Academy of Sciences of Ukraine (2013-2017). Annual Reports on Activities for 2012-2016. Kyiv [in Ukrainian].
16. UNESCO Institute of Statistics. Science, Technology & Innovation data. Retrieved from
databank.worldbank.org/data/reports.aspx?source=world-development-indicators
17. UNESCO Institute of Statistics. UIS. Stat. Retrieved from
data.uis.unesco.org
18. WIPO. International Patent Classification (IPC). Retrieved from
www.wipo.int/classifications/ipc/en/
19. World Economic Forum (2016a). Top 10 Emerging Technologies of 2016. By World Economic Forum's Meta-Council on Emerging Technologies. June 2016. Retrieved from
www.weforum.org
20. World Economic Forum (2016b). The Future of Jobs: Employment, Skills and Work force Strategy for the Fourth Industrial Revolution. Davos, January 2016. Retrieved from
www3.weforum.org/docs/WEF_Future_of_Jobs.pdf