НА ГОЛОВНУ Ласкаво просимо на сайт журналу "Економіка і прогнозування"

№ 2022/2

Економіка в умовах сучасних трансформацій


КЕРІМОВ Павло Олексійович1

1ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України»

ЦІНА КРЕДИТУ ТА ДОХІДНІСТЬ ВЕЛИКИХ ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ

Ekon. prognozuvannâ 2022; 2:53-73https://doi.org/10.15407/eip2022.02.053


АНОТАЦІЯ ▼

Кредитування в Україні здебільшого розглядається з точки зору кредиторів і насамперед з огляду на макрорівень за доступності статистики. Це потенційно залишає поза увагою проблеми, які існують на мікрорівні, та призводить до однобоких висновків щодо, наприклад, виправданості чи невиправданості певного рівня плати за кредит, зважаючи виключно на мінімально необхідну дохідність кредитора. Для заповнення такої прогалини доцільним є аналіз первісної звітності підприємств на базі репрезентативної вибірки, відштовхуючись від відкритих даних, а тому метою дослідження є оцінка можливості залучення кредитування великими промисловими підприємствами України у 2006–2020 рр.
У рамках мети було здійснено аналіз структури пасивів підприємств вибірки, очікуваної вартості фінансових ресурсів – як кредитних, так і власного капіталу, – а також зіставлення цієї вартості із показниками рентабельності цих підприємств. Основним результатом є висновок про те, що у середньому великі промислові підприємства в Україні не були достатньо дохідними для отримання кредитів чи інвестицій на ринкових умовах у 2006–2020 рр., і зміна цього стану наразі видається малоймовірною. Винятки становлять окремі підприємства, здебільшого сільськогосподарської, видобувної, машинобудівної, харчової та торговельної галузей. Причиною такого стану є надвисока волатильність дохідності, а у багатьох випадках – збитковість таких підприємств, яка в свою чергу підвищувала їх ризиковість (а отже – і вартість фінансових ресурсів), тобто підприємства вибірки у середньому через свою низьку кредитоспроможність сплачували вартість кредиту, вищу за ринкову.
Дослідження продемонструвало, як правило, слабке пристосування великих промислових підприємств до ринкових умов функціонування, а отже, і їх другорядність при формуванні політики економічного розвитку. Враховуючи тенденцію до викривлення агрегованої статистики у бік великих підприємств, натомість доцільною видається орієнтація на репрезентативні вибірки із малих і середніх підприємств при розрахунку агрегованих показників, зокрема таких, які характеризують типову галузеву структуру капіталу та ціну його елементів, а також ризиків, які в неї включаються, задаючи таким чином більш обґрунтовану шкалу оцінки "дорожнечі" чи "дешевизни" фінансових ресурсів у країні.
Публікацію підготовлено у рамках наукового проєкту "Взаємозв'язок фінансової глибини та економічного зростання в Україні" (номер держреєстрації 0121U110766).

Ключові слова:банківський кредит, комерційний кредит, очікувана плата за капітал, плата за кредит, рентабельність власного капіталу


Стаття українською мовою (cтор. 53 - 73) ЗавантажитиЗавантажень : 76

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ ▼