НА ГОЛОВНУ Ласкаво просимо на сайт журналу "Економіка і прогнозування"

№ 2022/2

На рейках воєнної економіки


БУБЛИК Євген Олександрович1, БРУС Світлана Іванівна2, ШПАНЕЛЬ-ЮХТА Олексій Ігорович3

1ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України"
2ДУ “Інститут економіки та прогнозування НАН України”
3ДУ " Інститут економіки та прогнозування" НАН України

ПЕРСПЕКТИВИ ТА ПЕРЕШКОДИ РЕСТРУКТУРИЗАЦІЇ ЗОВНІШНІХ ДЕРЖАВНИХ ЗОБОВ'ЯЗАНЬ УКРАЇНИ В УМОВАХ ВІЙНИ

Ekon. prognozuvannâ 2022; 2:7-28https://doi.org/10.15407/eip2022.02.007


АНОТАЦІЯ ▼

У статті проаналізовано структуру зовнішніх боргових зобов'язань за період з 2011 р. по 2021 р. та у період з початку повномасштабного вторгнення. Визначено, що зовнішні державні зобов'язання стануть домінуючою формою залучення фінансових ресурсів у державний бюджет, а їх сума з урахуванням прогнозних даних може перевищувати 70% ВВП України, що загрожуватиме фінансовій безпеці держави.
Дано оцінку складнощам реструктуризації зовнішнього боргу у розрізі питомої ваги кредитора та ваги короткострокових виплат, що припадають на період 2022–2023 років. Зроблено висновок, що на початок 2022 р. найбільшу питому вагу у структурі зовнішніх зобов'язань становила заборгованість за випущеними цінними паперами на зовнішніх ринках та зобов'язання перед міжнародними фінансовими організаціями та ЄС. Основні виплати за ними припадають на треті квартали 2022 р. та 2023 рр. (3,0 та 3,6 млрд дол. США відповідно), на сплату відсотків припадає 30% з усієї суми виплат.
Розглянуто можливі механізми списання та реструктуризації зовнішніх боргів держави з урахуванням міжнародного досвіду пов’язаного із кризами та воєнними конфліктами. Проаналізовано такі механізми списання та реструктуризації зовнішньої заборгованості: План Брейді для реструктуризації заборгованості країн, що розвиваються; програми полегшення боргу для найбідніших країн – HIPC (heavily indebted poor countries) та MDRI (The Multilateral Debt Relief Initiative).
Визначено напрями роботи з мінімізації зовнішніх зобов'язань України у 2022–2023 рр. Зроблено висновок щодо ініціювання ведення перемовин стосовно реструктуризації та списання зовнішнього боргового навантаження для полегшення тягаря виплат по зовнішніх боргах, зокрема і ВВП-варрантів. Таке завдання повинно бути здійснене якнайшвидше до періоду настання найбільших виплат та з урахуванням наявної підтримки урядів провідних іноземних країн.
Публікацію підготовлено в межах виконання НДР "Забезпечення ефективності грошово-кредитної політики в Україні в умовах глобальної економічної дестабілізації" (№ держреєстрації 0121U000024).

Ключові слова:державний борг, зовнішні боргові зобов'язання держави, ВВП-варранти, реструктуризація та списання зовнішнього боргу, зовнішні державні позики


Стаття українською мовою (cтор. 7 - 28) ЗавантажитиЗавантажень : 116

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ ▼