НА ГОЛОВНУ Ласкаво просимо на сайт журналу "Економіка і прогнозування"

№ 2022/1

Економіка в умовах сучасних трансформацій


ПРОКОПА Ігор Васильович1

1ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України»

СІЛЬСЬКА СКЛАДОВА ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД У КОНТЕКСТІ ЇХ ІНКЛЮЗИВНОГО РОЗВИТКУ

Ekon. prognozuvannâ 2022; 1:124-140https://doi.org/10.15407/eip2022.01.124


АНОТАЦІЯ ▼

Стаття присвячена оцінюванню місця сільських поселень і сільського населення в територіальних громадах (ТГ) – базовій ланці сучасного адміністративно-територіального устрою України та висвітленню передумов і напрямів інклюзивного розвитку сільських спільнот у цих громадах. Розкрито чинники формування ТГ, які зумовили їх нинішній склад і структуру, зазначено, що визначальну роль при їх створенні відіграли вагомі значення проєктованих показників чисельності жителів і площі території "спроможної" громади. Як наслідок, понад 2/3 сільських населених пунктів та 61% сільського населення увійшли до ТГ із центрами в міських поселеннях – містах і селищах міського типу. Багато міських і селищних ТГ об'єднують занадто велику кількість сіл, що дає підстави сумніватись у їх належності до територіальних утворень міського, а не інших типів. З використанням методологічних підходів до ідентифікації сільських територій у країнах ЄС здійснено класифікацію територіальних громад України за функціональною (а не адміністративною) ознакою. За показником густоти населення виокремлено громади з міським і сільським, а за показником частки сільських жителів у загальній кількості населення ТГ – з переважно міським, змішаним (місько-сільським) та переважно сільським характером їх територій; визначено розподіл сільських поселень і сільського населення за цими типами громад. Встановлено, що за обома показниками абсолютна більшість ТГ – це громади з сільським, або переважно сільським та сільсько-міським функціональним типом територій. Наголошується на тому, що саме на територіальні громади покладена основна відповідальність за розвиток їх територій і, отже, за інклюзивний розвиток їх сільських спільнот і що у забезпеченні такого розвитку їм повинні сприяти органи влади в процесі реалізації різних видів державної політики, передусім аграрної та регіональної. Це передбачає насамперед активізацію підтримки сімейних селянських та фермерських господарств, особливо в малих і периферійних селах, поліпшення інфраструктурного облаштування сіл, а також розукрупнення ТГ з дуже великою кількістю сільських поселень та надання допомоги утвореним внаслідок цього новим громадам у їхньому самостійному функціонуванні.
Публікацію підготовлено в рамках виконання НДР "Інклюзивність розвитку сільських громад у процесі децентралізації" (державний реєстраційний № 0120U100815).

Ключові слова:територіальні громади, сільське населення, сільські поселення, інклюзивний розвиток, ідентифікація сільських територій


Стаття українською мовою (cтор. 124 - 140) ЗавантажитиЗавантажень : 177

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ ▼