НА ГОЛОВНУ Ласкаво просимо на сайт журналу "Економіка і прогнозування"

№ 2021/4

Ринок: прогноз і кон’юнктура


ДЯЧУК Олександр Анатолійович1, СЕМЕНЮК Андрій Олегович2

1ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України"
2ДУ " Інститут економіки та прогнозування" НАН України

МЕТОДИ ТА МОДЕЛІ ОЦІНКИ ЕНЕРГЕТИЧНОГО ПЕРЕХОДУ НА ПРИКЛАДІ ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБ’ЄДНАНОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

Ekon. prognozuvannâ 2021; 4:74-101https://doi.org/10.15407/eip2021.04.074


АНОТАЦІЯ ▼

Представлено результати сценарного моделювання та оцінки здійснення енергетичного переходу до 2050 р. у Житомирській об’єднаній територіальній громаді (ОТГ), що передбачає зміну сьогоднішньої, заснованої на викопних вуглецеємних енергоресурсах, моделі функціонування енергетики ОТГ на найсучаснішу – таку, що на 100% використовує відновлювані джерела енергії (ВДЕ), задовольняючи при цьому усі енергетичні потреби і сприяє сталому розвитку ОТГ згідно з відповідними цілями ООН. Для цього вперше розроблено оптимізаційну економіко-математичну модель TIMES-Житомир (аналогів в Україні немає), що базується на національній моделі TIMES-Україна, і яка включає 647 енергетичних технологій – уже наявних або таких, що найближчими роками можуть бути представлені на вітчизняному ринку.
Для розробки моделі TIMES-Житомир було опрацьовано малодоступну місцеву енергетичну статистику, за результатами якої за формою Міжнародного енергетичного агентства вперше сформовано енергетичний баланс для великого міста України –. Житомира, а також побудовано базову енерго-технологічну систему Житомирської ОТГ.
Із використанням моделі TIMES-Житомир вперше розроблено та змодельовано чотири сценарії розвитку енергетичної системи Житомирської ОТГ, що охоплює усі економічні сектори, у т.ч. домогосподарства. Перший сценарій – базовий – показує можливу динаміку розвитку енергетичної системи без проведення цілеспрямованої політики з енергоефективності, розвитку ВДЕ тощо. Три інших сценарії націлені на дослідження можливостей переходу ОТГ до 2050 року на 100% відновлюваної енергетики та використання екологічно-чистих технологій.
Результати моделювання підтвердили, що наявний ресурс відновлюваної енергетики та технологічний потенціал дозволяє Житомирській ОТГ здійснити енергетичний перехід до 2050 р. в економічно доцільний та соціально прийнятний спосіб, суттєво скоротивши енергоємність і вуглецеємність місцевої економіки, практично усунувши викиди парникових газів (ПГ), підвищивши добробут громадян та створивши щонайменше 10 тис. нових робочих місць. Це також суттєво сприятиме Житомирській ОТГ досягнути щонайменше десяти із сімнадцяти Цілей сталого розвитку ООН.
Представлені результати дослідження завдяки своїй новизні та актуальності поставленого завдання можуть бути використані науковцями в рамках їхніх досліджень, органами влади та експертами при розробленні стратегій, планів, програм економічного, енергетичного, транспортного, кліматичного, екологічного та іншого характеру не тільки на локальному, а й на регіональному та національному рівнях. Також їх можна вважати одним із перших кроків у підготовці комплексної стратегії розвитку Житомирської ОТГ, спрямованої на досягнення кліматичної нейтральності відповідно до сучасних цілей Європейського Союзу.

Ключові слова:зміна клімату, сталий розвиток, енергетичний перехід, відновлювана енергетика, моделювання та прогнозування, модель TIMES


Стаття українською мовою (cтор. 74 - 101) ЗавантажитиЗавантажень : 223

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ ▼