НА ГОЛОВНУ Ласкаво просимо на сайт журналу "Економіка і прогнозування"

№ 2021/4

Економічна політика та становлення нової системи господарювання


ЛИПОВ Володимир Валентинович1

1ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України"

НЕПЕРЕДБАЧУВАНІ НАСЛІДКИ І ПРОБЛЕМА ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ

Ekon. prognozuvannâ 2021; 4:7-28https://doi.org/10.15407/eip2021.04.007


АНОТАЦІЯ ▼

Розглянуто джерела виникнення, типи, механізми формування та інструменти мінімізації непередбачуваних наслідків економічних реформ в Україні. Як непередбачувані розуміються ненавмисні, побічні, опосередковані, неймовірні наслідки дій ініціаторів, організаторів та виконавців українських реформ, які, за їхніми планами не мали статися, але сталися і тепер визначальним чином впливають на стан національної економіки. Методологічна база дослідження включає аналіз історико-генетичний, порівняльний, статистичний, графічний. Витоки дослідження так званих непередбачуваних наслідків дій людини прослідковуються у працях Н. Макіавеллі, Дж.Б. Віко, Б. Мандевіля, А. Фергюсона, У. Петті, А. Сміта, Ж.Б. Сея, К. Маркса, К. Менгера, В. Парето, М. Вебера, Ф. Хайєка, Р. Мертона.
До передумов виникнення непередбачуваних наслідків економічних реформ в Україні віднесено: недостатню компетентність ініціаторів та організаторів; помилки аналізу проблем унаслідок ігнорування специфіки поточної ситуації; спрямованість на досягнення негайного результату, що не дає можливості прорахувати довгострокові наслідки заходів, які упроваджуються задля реформ; недооцінку ролі базових цінностей національної культури та впливу на поведінку економічних суб’єктів оприлюднення передбачень. До типів непередбачуваних наслідків, що вплинули на перебіг економічних реформ в Україні, віднесено ті, які, хоча і залишаються для системи функціональними, проте викликані латентними, не усвідомлюваними й не планованими чинниками, що виникають на основі латентних дисфункцій. До різновидів механізмів формування ненавмисних наслідків економічних реформ в Україні віднесено прояв результатів латентних функцій, самореалізацію соціальних переконань та саморуйнівні переконання.
Обґрунтовано, що практика обов’язкової попередньої апробації на локальному рівні на базі відповідних інформаційних платформ забезпечує можливість завчасного усунення недоліків, доопрацювання і вдосконалення впроваджуваних заходів, визначення їх соціальної ефективності, вибору кращої альтернативи. Практика проведення попередніх економічних експериментів дозволяє уникнути ситуацій, коли у результаті реформи окремі групи отримують доступ до різного роду рентних доходів за рахунок суспільства.

Ключові слова:економічні реформи, інформаційні (цифрові) платформи, непередбачувані наслідки, стійкий розвиток, цифрова економіка


Стаття українською мовою (cтор. 7 - 28) ЗавантажитиЗавантажень : 269

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ ▼