НА ГОЛОВНУ Ласкаво просимо на сайт журналу "Економіка і прогнозування"

№ 2021/1

Економіка в умовах сучасних трансформацій


ШИШКОВ Станіслав Євгенійович1

1ПрАТ «Фондова біржа «Перспектива»»

ПЕРСПЕКТИВИ ТА ОБМЕЖЕННЯ МОДЕРНІЗАЦІЇ РОЗРАХУНКІВ В ОПЕРАЦІЯХ ІЗ ЦІННИМИ ПАПЕРАМИ В УКРАЇНІ

Ekon. prognozuvannâ 2021; 1:88-126https://doi.org/10.15407/eip2021.01.088


АНОТАЦІЯ ▼

У статті обґрунтовано критично недостатній ступінь відповідності інфраструктури фондового ринку України міжнародним рекомендаціям, насамперед у сегменті розрахунків за цінними паперами. Констатовано, що, попри створення інфраструктури ринку в Україні та можливості уникнення проблем еволюційних помилок, учасники ринку стикаються із численними складнощами: правовими ризиками у законодавчому оформленні та діяльності ключових суб'єктів інфраструктури, обмеженістю конкуренції, надмірними трансакційними витратами, триваючою дефрагментацією системи депозитарного обліку, незручністю та обмеженістю існуючих систем управління ризиками.
У ході дослідження еволюції моделей грошових розрахунків за цінними паперами в Україні виявлено, що кардинальне реформування інфраструктури у 2013 р. призвело до суперечливих наслідків, зокрема, до зловживання розрахунковим банком та центральним контрагентом своїм монопольним становищем, активної участі цього монополіста у гучних ринкових схемах, тривалого застою у сфері технологій клірингу і розрахунків, гальмуванню розвитку ринку деривативів. Виявлено, що, незважаючи на тривале обговорення, оновлене законодавство у сфері організованих ринків капіталу, що покликане імплементувати низку законодавчих норм ЄС та має набути чинності у 2021 р., не вирішує проблемні питання існуючої інфраструктури, зокрема, через досить сумнівну перспективну форму реалізації розрахунків за цінними паперами та консервацію ще на кілька років монополії у сфері розрахункових та клірингових послуг. Обґрунтовано, що в Україні є конструктивний практичний досвід і напрацювання, які можуть дозволити реалізувати кращі міжнародні стандарти щодо побудови системи грошових розрахунків в "коштах центрального банку", органічно інтегрованої до платіжної системи України та здатної до адаптації з європейськими системами розрахунків.

Ключові слова:інфраструктура фінансових ринків, фондовий ринок, фондова біржа, цінні папери, депозитарій цінних паперів, центральний контрагент, кліринг, система розрахунків у цінних паперах, платіжна система, поставка проти оплати


Стаття українською мовою (cтор. 88 - 126) ЗавантажитиЗавантажень : 216

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ ▼